آمریکا: ویزای احمدی نژاد سریع صادر می شود

آمریکا می گوید روند صدور ویزا برای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، را تسریع می کند تا وی امکان حضور در مقر سازمان ملل را به هنگام رای گیری اعضای شورای امنیت برای قطعنامه تازه علیه فعالیت های هسته ای این کشور داشته باشد.

روز جمعه اعلام شد که همزم

شان مک کورمک
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده آقای احمدی نژاد در شورای امنیت از تغییر مواضع کشورش خبر بدهد

ان با توافق پنج عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان بر سر پیش نویس قطعنامه ای علیه ایران، نماینده دائم این کشور در سازمان ملل متحد درخواست رسمی آقای احمدی نژاد را برای حضور در جلسه شورای امنیت به این نهاد ارائه کرده است.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، نیز با تایید اینکه درخواست ویزای رئیس جمهور ایران و هیات همراهش در سفارت آمریکا در سوئیس دریافت شده، گفته است: "ما آنچه بتوانیم در راستای تعهداتمان به عنوان میزبان (سازمان ملل) انجام می دهیم تا صدور اینگونه روادیدها را تسریع کنیم."

وی با این حال اعلام کرده که با توجه به قوانین آمریکا، تا پیش از آنکه ویزا صادر شود، نمی توان تضمینی در رابطه با صدور ویزا به درخواست کنندگان داد.

آقای مک کورمک ابراز امیدواری کرده که آقای احمدی نژاد از فرصت حضور در جلسه شورای امنیت برای اعلام چرخش در مواضع استفاده کند و بگوید "دستی را که از سوی کشورهای ۵+۱ برای مذاکره با ایران دراز شده می فشارد... نه اینکه باز به سخنان خصمانه بپردازد."

 امیدواریم آقای احمدی نژاد در شورای امنیت بگوید دستی را که از سوی کشورهای ۵+۱ برای مذاکره با ایران دراز شده می فشارد... نه اینکه باز به سخنان خصمانه بپردازد
 
شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

این در حالی است که روز جمعه شانزدهم مارس (بیست و پنجم اسفند ماه) آقای احمدی نژاد بار دیگر بر ادامه فعالیت های اتمی این کشور به رغم مخالفت های بین المللی تاکید کرد و گفت: "چرخه سوخت هسته ای در اختیار ملت ایران است و از آن عقب نشینی نخواهد کرد."

وی افزود: "بی جهت در این فکر نباشید که ایران را محاصره می کنیم یا تحریم می کنیم ... خیال نکنید با این نشست و برخاست ها و جلسات می توانید خللی در مسیر ملت ایران ایجاد کنید."

پیشتر الهاندرو وولف، سرپرست موقت هیات نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل، با اشاره به درخواست آقای احمدی نژاد گفته است: "عجیب است که یک رییس جمهور که به نقل از وی گزارش شده که مصوبات شورای امنیت را پاره می کند و برای اقدامات شورای امنیت احترامی قایل نیست، علاقمند باشد که در جلسه شورا سخنرانی کند."

شش کشور موسوم به گروه ۵+۱ (متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه همراه با آلمان) در پیش نویس قطعنامه تازه از ایران خواسته اند که بدون تعلل بیشتر به خواست های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اعتماد سازی در مورد صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود و رفع ابهامات موجود در این زمینه و موارد مطرح شده در قطعنامه قبلی (شماره 1737) شورای امنیت عمل کند.

منابع ایرانی در مورد مطالبی که ممکن است آقای احمدی نژاد در شورای امنیت مطرح کند اظهار نظری نکرده اند اما به گفته برخی ناظران، انتظار می رود وی علاوه بر طرح مواضع خود در این سخنرانی، انتقاداتی را نیز متوجه ساختار شورای امنیت از جمله حق وتو اعضای دایم کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.