پدیده پیری پوست واستفاده ازشوینده‌ها بدون دستکش

ارتباط بین پدیده پیری زودرس پوست واستفاده مداوم از شوینده‌ها بدون دستکش

به گفته یک متخصص پوست، در صورت استفاده مکرر از شوینده‌ها بدون استفاده از دستکش پوست زنان دچار چروک و خشکی و در نهایت پیری زودرس در زنان می‌شودrubber_gloves250.jpg

دکتر هیلدا فتوحی متخصص پوست و مو و لیزردرمانی در گفت وگو با ایسنا، درباره حساسیت‌های شوینده‌ها گفت: اغلب حساسیت‌ها تماسی است و در اثر تماس با شوینده‌هایی که مواد اولیه آن زیاد است فرد دچار حساسیت می‌شود.

وی درباره علائم این حساسیت‌ها گفت: بروز دانه‌های قرمز، پوسته پوسته شدن دست‌ها،‌ احساس نازکی پوست، ترک خوردگی ،‌ خارش شدید و خشکی زیاد دست از مهمترین علائم ایجاد آن بر روی پوست است .

وی درباره عوارض شوینده‌ها بر روی دستگاه تنفسی، اظهار داشت: از این عوارض می‌توان به تنگی نفس درزنان، بروز دانه‌های قرمز در دور چشم و بر روی صورت به صورت دانه‌های خارش دار و نیز ایجاد ‌دانه‌های قرمز پوسته پوسته اشاره کرد. همچنین شوینده‌ها می‌توانند مخاط دستگاه تنفسی را تحریک کرده و ضایعاتی را به وجود آورند.

دکتر فتوحی با بیان اینکه گاها علامت‌ها به صورت کهیر (دانه‌های قرمز رنگ برجسته) مشاهده می‌شوند که مدت زمانی طولانی هم باقی نمی‌مانند، اذعان داشت: بنابراین برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با شوینده‌ها باید از دستکش استفاده کرد. چنانچه دستهای فردی دچار حساسیت شده باشد، استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی تاثیری نداشته و باید یک دستکش نخی سفید در زیر دستکش پلاستیکی استفاده شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دستکش پلاستیکی باعث تعریق دست و افزایش عوارض بیماری می‌شود اما استفاده از دستکش‌های نخی سفید این عوارض را کاهش می‌دهد زیرا مواد رنگی موجود در دستکش‌های سیاه رنگ باعث بروز حساسیت‌های پوستی می‌شود.

فتوحی اشاره کرد: در صورت تماس مستقیم دست با شوینده‌ها، ‌ساده ترین کار‌زیر آب نگه داشتن دست و شست‌وشوی پوست از شوینده‌هاست.

وی توصیه کرد: بیماران نباید دست به خود درمانی بزنند چون که اغلب اوقات حساسیت‌ها به عفونت تبدیل شده و استفاده خودسرانه از پماد مشکلات را دو چندان می‌کند.

این متخصص پوست تصریح کرد: باید از شوینده‌های با علامت استاندارد استفاده شود و استفاده از شوینده تاریخ مصرف گذشته حساسیت‌ را چند برابر می‌کند.

وی درباره استفاده مکرر از شوینده‌ها بدون استفاده از دستکش گفت: در چنین حالاتی دست دچار اگزمای مزمن شده و حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد و همین طور اگزماهای پوستی راه ورود باکتری‌ها به دست را آسان می‌کنند. همچنین پوست‌هایی که دچار اگزما شده‌اند بسیار راحت‌تر قارچ‌های پوستی بر روی آن سوار شده و باعث بیماریهای مزمن پوستی می‌شود.

دکتر فتوحی با اشاره به استفاده از شوینده‌های ساخت کشور به علت مناسب بودن برای پوست‌ دست ایرانیان اعلام کرد: زنان خانه دار در گردگیری منازل در ایام خانه تکانی باید از یک دستکش نخی، ماسک بر روی دهان استفاده کنند و تمامی بدن موی سرشان را برای جلوگیری از بروز خشکی مو و ایجاد موخوره بپوشانند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.