اظهارات مهم "متکی" در بازگشت از سفر اروپایی

شورای امنیت پس از صدور قطعنامه جدید ، در نظر دارد بیانیه ای صادر کند که تلطیف کننده قطعنامه باشد که اعلام آمادگی‌طرف غربی برای شروع مذاکرات تلقی می شود .

وزیر امور خارجه پنج‌شنبه شب در بازگشت از کشورهای اسلوونی ,اسلواکی‌, سوئیس و ایتالیا نتایج دیدارهای خود را با مقامات این کشورها تشریح‌کرد .
     
منوجهر متکی گفت" در ملا‌قات با رهبران چند کشور اروپایی ، ایده‌ها و فرمول هایی را که می‌تواند زمینه ازسرگیری مذاکرات را فراهم کند مورد بحث قرار دادیم.

وی که با واحد مرکزی خبر گفت و گو می کرد ، افزود:  یکی از مسائلی که مطرح شد بحث تعلیق در برابر تعلیق بود ؛ یعنی تعلیق مصوبات شورای امنیت با تعلیق غنی سازی در ایران‌که البته به انها اعلام کردیم ، این دو موضوع با یکدیگر هم سنگ وهم وزن نیستند .

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به مقامات کشورهای اروپایی گفتیم‌اقدامات اخیر شورای امنیت موجب شد تا مجلس شورای اسلامی پیوستن‌ایران به پروتکل الحاقی را متوقف کند و تاکید کردیم ، این دو مسئله ‌بایکدیگر هم سنگ و هم وزن هستند یعنی اگر مصوبات شورای امنیت متوقف‌شود می توان با مجلس شورای اسلامی وارد مذاکره شد و بحث پروتکل‌الحاقی را مجددا پیگیری کرد و اینها فرصت هایی هستند که می توانندمبنای گفتگوهای جدی درباره موضوع هسته ای ایران باشند .

وزیر امور خارجه در ادامه این مصاحبه با اشاره به اینکه همه‌طرفهای اروپایی و حتی امریکا بحث گفتگو و مذاکره و راه حل دیپلماتیک‌را پیشنها د می کنند اظهار داشت:به نظر ما برای رفتن به سمت راه‌حل دیپلماتیک لازم است که طرفین بنشینند و با یکدیگر گفتگو کنند وخوشبختانه این نگاه و این اعتقاد در دستگاه دیپلماسی کشور ودبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسئولان کشور وجود دارد.

متکی خبر داد:هم اکنون شورای امنیت در حال بررسی‌قطعنامه دیگری است و پس از  آن در نظر دارد بیانیه ای صادر کند که‌این بیانیه تلطیف کننده قطعنامه خواهد بود و به نوعی اعلام امادگی‌طرف غربی برای شروع مذاکرات تلقی می شود .

متکی گفت: به مقامات اروپایی گفتیم چرا گام دوم را اول برنمی دارید یعنی اول بیانیه سازنده ای بدهند که حاوی عناصر تشویق کننده برای‌مذاکره باشد که دراین صورت این بیانیه با پاسخ مناسب از سوی جمهوری‌اسلامی ایران روبرو خواهد شد .

وزیر امور خارجه همچنین گفت:نکته محوری و اساسی در مجموع مذاکرات‌باکشورهای اروپایی این بودکه جمهوری اسلامی ایران با انعطاف،  تدبیرو بانگاه به حل موضوع اماده هر گونه همکاری است وتنها بهایی را که‌نمی تواند بپردازد چشم پوشی از حقوق ملت ایران در برخورداری از فناوری‌هسته ای است و این برای ما خط قرمز محسوب می شود .

متکی افزود:اروپایی ها مرتبا می گویند ما حق ایران در برخورداری ازفناوری هسته ای را به رسمیت می شناسیم اما باید توجه کنند که این حق‌نمی تواند در دنیای خیالی باشد بلکه باید به صورت واقعیت عینی وبا راهکارهای مشخص اعمال شود .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.