توافق بر سر پیش نویس قطعنامه علیه ایران

گزارشها از سازمان ملل متحد حاکیست که اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین) و همچنین آلمان (موسوم به 5+1) بر سر اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران به توافق رسیده اند.
شورای امنیت
تحریم ها ممکن است شامل ممنوعیت فروش تسلیحات توسط ایران و انسداد دارایی های برخی مقام های مهم ایرانی شود

بر اساس گزارشهای رسیده از سازمان ملل انتظار می رود که متن این توافق جدید بزودی به دیگر اعضای غیر دایم شورای امنیت داده شود.

پیشتر دومیسانی کومالو، سفیر آفریقای جنوبی در سازمان ملل، اخطار داد که 10 عضو غیرثابت شورای امنیت که در این گفتگوها شرکت نداشته اند اکنون می خواهند در مورد مساله اظهار نظر کنند.

بر اساس پیش نویس این قطعنامه، اعضای دایم شورای امنیت از ایران خواسته اند تا "بدون هیچ گونه تاخیری" اقدامات خواسته شده از آن کشور از سوی آژانس بین الماللی انرژی اتمی را انجام دهد.

این قطعنامه از کشورها می خواهد تا در خصوص سفر و عبور افرادی از (ایران) که بطور مستقیم با فعالیتهای هسته ای ایران در ارتباط هستند با دقت بیشتری عمل کنند و در این خصوص محدویتهایی اعمال نمایند.

بخشی دیگر از این قطعنامه از کشورها می خواهد که وارد تعهدات جدید مالی با ایران نشوند، مگر در موارد کمکهای بشر دوستانه.

این پیش نویس خواستار گزارش دیگری از رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ظرف 60 روز آینده است مبنی بر اینکه آیا ایران به تعهدات خود در خصوص "تعلیق کامل و مداوم" فعالیتهای (غنی سازی اورانیوم و فعالیتهای حساس اتمی) خود و دیگر موارد مندرج قطعنامه 1731 اقداماتی انجام داده است یا نه.

بر اساس آخرین اخبار رسیده از سازمان ملل متحد قرار است هفته دیگر این پیش نویس به رای گیری گذاشته شود.

منصور فرهنگ، استاد دانشگاه در آمریکا، به بی بی سی گفت اگرچه این پیش نویس در خصوص موارد اقتصادی تفاوت چندانی با قطعنامه تصویب شده قبلی ندارد، اما از نظر سیاسی مسلما فشار زیادتری را بر ایران اعمال خواهد کرد.

توافق اصولی

دیپلمات ها در سازمان ملل متحد قبلا اعلام کرده بودند که در اصول بر سر مجموعه ای از تحریم های تازه علیه ایران که ناشی از خودداری این کشور از تعلیق غنی سازی اورانیوم است به توافق رسیدند.

در صورت تصویب این سومین مصوبه شورای امنیت در مورد برنامه های اتمی ایران خواهد بود.

در پایان ماه ژوئیه 2006 ، اعضای شورا بیانیه ای را تصویب کردند که یک ماه به ایران مهلت می داد بخش های حساس برنامه اتمی اش را معلق سازد اما شامل تحریم نمی شد.

روز 23 دسامبر قطعنامه شماره 1737 پس از بی توجهی ایران به خواسته شورای امنیت تصویب شد و با درخواست مجدد از ایران برای اجرای خواست شورا، تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرد.

ایران می گوید هدف برنامه اتمی اش مطلقا صلح آمیز است اما اعضای شورای امنیت به ویژه آمریکا مظنون هستند ایران قصد دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی را دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.