انتشار زندگینامه افسر بلندپایه ایرانی در پلیس لندن

علی دیزایی، یکی از ارشدترین افسران آسیایی تبار در پلیس لندن بزرگ، در آستانه انتشار کتاب زندگینامه اش و شرح جزئیات اتهاماتی که به چهار سال انفصال او از خدمت پلیس اسکاتلند یارد منجر شد، در رقابت با دیگر همقطارانش برای ارتقای درجه ناموفق ماند.
علی دیزایی
دیزایی تحصیلاتش در رشته حقوق است و سالهاست مشاور حقوقی انجمن افسران پلیس لندن وابسته به اقلیتهای قومی است

در حالت عادی، هیچیک از این دو واقعه خبرساز نیست ولی سرتیپ علی دیزایی یک افسر عادی نیست.

این افسر 44 ساله ایرانی تبار چند سال از طرف کارآگاهان اسکاتلندیارد زیر نظر بود.

در عملیاتی مخفی با نام "هلیوس"، بین سالهای 2001 تا 2003 تمام تماسها و رفت و آمد او زیر نظر گرفته شد و عاقبت اتهاماتی از پارتی بازی اداری گرفته تا خرج تراشی برای پلیس لندن و صرف غذای مجانی در رستورانهای ایرانی و جاسوسی برای جمهوری اسلامی را شامل می شد.

پرونده ای که عملیات هلیوس علیه علی دیزایی تنظیم کرد به اتهامی رسمی و انفصال او از خدمت منجر شد.

محاکمه علی دیزایی که تحصیلاتش در رشته حقوق است و سالهاست مشاور حقوقی انجمن افسران پلیس لندن وابسته به اقلیتهای قومی است به نوبه خود خبرساز شد و باز در جنجالی کم سابقه با رأی هیئت منصفه در دادگاه مرکزی لندن به اعلام بیگناهی علی دیزایی انجامید.

پلیس اسکاتلندیارد به حکم دادگاه مجبور به پرداخت خسارت به افسری شد که نه تنها در درجه قبلی اش ابقا شد بلکه دیری نگذشت که ترفیع درجه گرفت و رئیس پلیس منطقه ای بزرگ در غرب لندن شد.

غیرخودی (Not One of US)

علی دیزایی نام زندگینامه اش را "غیرخودی" گذاشته و در آن مدعی است که تعصبات نژادی در تشکیلات پلیس اسکاتلندیارد ریشه ای عمیق دارد، اتهامی که چند سال پیش افسران ارشد این نیرو هم به آن اعتراف کردند و برنامه آموزشی ویژه ای برای مبارزه با آن آغاز شد.

در کتاب غیرخودی که اشاره ای است به مقاومت افسران ارشد در مقابل ارتقای درجه افسران متعلق به اقلیتهای قومی، علی دیزایی از افسرانی نام برده که به ادعای او هدفشان خدشه دار کردن اعتبار و شهرت وی به عنوان یک افسر پلیس بوده و باز مدعی است که در این راه عملیات هلیوس طرح ریزی شد و میلیونها پوند هزینه صرف شد تا ثابت کنند که او هم جاسوس جمهوری اسلامی است و هم اهل پارتی بازی و خاصه خرجی.

وفاداری به اسکاتلندیارد

چند روز پیش از انتشار کتاب غیرخودی خبر ناکامی علی دیزایی برای گرفتن درجه فرماندهی در پلیس اسکاتلندیارد منتشر شد و بعضی از رسانه ها علت آن را انتشار بخشهایی از کتاب زندگینامه وی به صورت پاورقی در روزنامه های لندن وانمود کردند.

ولی علی دیزایی در مصاحبه ای با شبکه 2 تلویزیون بی بی سی گفت از اینکه موفق به اخذ درجه بالاتر نشده، متأسف است اما وفاداری اش به پلیس اسکاتلندیارد به قوت خود باقی است و گمان نمی کند که در رقابت بر سر درجه فرماندهی پارتی بازی در کار بوده باشد.

با این وجود وی گفت منتظر دریافت نظر هیئت تعیین کننده برنده این انتصاب است

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.