سفیدآب، رمز تجارت یک ایرانی در آمریکا

معصومه ویک
 
"معصومه ویک"، بانوی ایرانی ۴۵ ساله ای است که ۲۷ سال پیش از ایران به بریتانیا و سپس به آمریکا مهاجرت کرد. او بخوبی به یاد می آورد هنگامی که هشت سال داشت با مادرش به حمام عمومی می رفت و مادرش روی بدن او سفیدآب می مالید. او می گوید هنوز احساس نرمی و طراوت پوستش را پس از مصرف سفیدآب به خاطر دارد. او با استفاده از همین خاصیت سفیدآب، تولید مواد آرایشی و بهداشتی را در آمریکا آغاز کرده است.

چرا به فکر تأسیس شرکت مواد آرایش و زیبایی افتادید؟

برای من همه چیز با کشف سفیدآب شروع شد، یا به عبارت دیگر زندگی حرفه ای من با کشف سفیدآب به مسیر تازه ای افتاد. از سالها پیش در بخش بازاریابی یک شرکت شناخته شده تولید مواد آرایش و زیبایی کار می کردم و طبعا با محصولات آرایشی بیشماری سروکار داشتم. در کارهای حرفه ای و تجربی با دهها و صدها مواد آشنا شدم، اما هیچ چیز را بهتر و مؤثرتر از سفیدآب ندیدم، که طبعا از دوران کودکی در ایران آن را شناختم. تصمیم گرفتم این ماده معجزه آسا را وارد بازار کنم. وارد کردن سفیدآب به شرکتی که در آن کار می کردم، عملی نبود، بنابرین تصمیم گرفتم شرکتی تأسیس کنم که محور کار آن، تولید سفیدآب به شیوه ای علمی و مدرن باشد.

نگران نبودید که شرکت تازه کار شما در برابر رقیبان قدرتمند توان ایستادگی نداشته باشد؟

ورود به بازار با یک محصول تازه همیشه با نگرانی همراه است، اما اگر کار شما با صداقت و پشتکار توأم باشد، راه خود را باز خواهید کرد. در تست هایی که قبل از تولید انبوه انجام دادیم، متوجه شدم اگر فرآورده ای ساده و خوب به بازار معرفی کنیم، مردم حاضرند به ما اعتماد کنند.

مگر در سفیدآب چه خواصی هست که به عنوان ماده آرایشی نظر شما را جلب کرد؟

مردم سراسر جهان و حتی ایرانیانی که در داخل و خارج از کشور زندگی می کنند، پولهای هنگفتی برای مواد آرایشی شناخته شده خرج می کنند. همه می دانند که بیشتر این محصولات مواد شیمیایی هستند که نه تنها برای بدن مفید نیستند، بلکه برخی از آنها به پوست آسیب می رسانند. یکی از روندهای مهم برای حفظ زیبایی و طراوت پوست، دور ریختن سلولهای مرده پوست است، به عبارت دیگر پوست انداختن یا همان چیزی که در حمام ایرانی به آن می گویند فتیله شدن و ریختن چرک. این فعالیت به پوست طراوت و نشاط می دهد و رنگ آن را صاف و روشن می کند. سفیدآب این عمل را به بهترین وجه انجام می دهد.

پس کار اصلی شما تولید سفیدآب است؟

نه به این سادگی! وظیفه دشواری که در برابر داشتیم این بود که سفیدآب را با نیازها و شرایط جوامع امروز همراه کنیم. سفیدآب به شکل سنتی آن چیزی نیست جز ترکیبی از گل سفید و مغز حرام برخی از جانوران.

من پس از مدتها کار در آزمایشگاه، مواد طبیعی تازه ای پیدا کردم که هم تمیز و بهداشتی باشد و هم خواص سفیدآب را چند برابر کند. مشکل دیگر بسته بندی بود. می دانید که سفیدآب به شکل قرص هایی است که معمولا خانمها یک بار مصرف می کنند و باقی آن روی تاقچه حمام می ماند و هدر می رود. ما برای ورود به بازار آمریکا و اروپا باید محصول خودمان را در قالب استانداردهای جهانی عرضه می کردیم.

محصولات ما عمدتا به شکل قوطی های خوش فرمی عرضه شده است که مصرف کننده می تواند با فشار از پایین به اندازه ای که لازم دارد از مواد بردارد و به پوست خود بمالد.

ورود به بازار آمریکا چه مشکلاتی داشت؟

خیلی خیلی سخت بود و به سختی عملی شد. همانطور که می دانید بازار غرب در دست محصولات بیشمار شرکتهای بزرگ و شناخته شده است. من می دانستم که این محصول وقتی موفق خواهد بود که با آموزش همراه باشد، یعنی خواص آن را به مصرف کننده معرفی کنیم. به آنها بگوییم که سفیدآب ماده باارزشی است که ایرانیان از صدها و شاید هم هزاران سال پیش از آن استفاده کرده اند، چرا ملت های دیگر از این تجربه ثمربخش استفاده نکنند؟ ما در تمام نسخه های همراه محصولات شرکتمان به اسم بوآ، ریشه یا به اصطلاح وطن اصلی سفیدآب را ذکر کرده ایم.

حالا که به گذشته نگاه می کنید، چه حسی دارید؟

فعالیت طاقت فرسایی بود، اما حالا که نتایج آن را می بینم، خیلی راضی هستم. من به تازگی از نمایشگاه بزرگی در پاریس برگشته ام. استقبال از محصولات بوآ در آنجا خیلی خوب بود. بسیاری از پخش کنندگان معتبر و مصرف کنندگان را قانع کرده ایم که به این محصول ساده اما بی نهایت مؤثر اعتماد کنند.

چرا شرکت خود را بوآ نام داده اید؟

همان طور که توضیح دادم خاصیت اصلی محصول آرایشی ما که از سفیدآب گرفته شده، کندن و انداختن سلولهای مرده پوست است، که به آن چرک می گوییم. مار بوآ حیوانی است که این کار را به طور طبیعی و کامل انجام می دهد. یعنی سالی یک بار پوست خود را یکجا عوض می کند.

منبع : بی بی سی فارسی

 

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟