کتابخانه بریتانیا و دانشگاه لندن

کتابخانه ها از محبوبترین اماکن در بریتانیا هستند و کمتر کتابخانه ای توان رقابت با کتابخانه های بریتانیا و دانشگاه لندن را دارد.

کتابخانه بریتانیا


استفاده از این کتابخانه که یکی از نفیسترین مجموعه های کتاب در جهان را دارد، تنها از سال ۱۹۹۷ برای عموم آزاد شده است.


در این کتابخانه بیش از یکصدوپنجاه میلیون اثر در قالب کتاب، نقشه، دست نوشته، عکس، صفحات چاپی، طراحی، نت موسیقی، روزنامه، مجله و هشت میلیون تمبر وجود دارد که هیچکدام از آنها به امانت داده نمی شود.


همچنین برخی از بزرگترین گنجینه های ادبی جهان در این موزه جای دارد که می توان آنها را در گالری جـــان ریتبلات دید.


برخی از این آثار عبارت است از: اولین نمونه کتاب چاپی بنام الماس سوتـرا که در قرن هشتم در چین چاپ شده است. بی ولف، قدیمی ترین شعر حماسی موجود به زبان انگلیسی که در قرن یازدهم سروده شده، انجیل گوتنبرگ که در قرن پانزدهم و با حروف متحرک چاپ شده، دفترچه یادداشت و مجموعه ای از مقالات داوینچی (۱۵۱۹ – ۱۴۵۲) و نخستین مجموعه نمایشنامه های شکسپیر که در سال ۱۶۲۳ منتشر شده است.


آرشیو ملی صفحه ها و نوارهای ضبط شده کتابخانه نمونه هایی در اختیار دارد که برخی از آنها در اواخر قرن نوزدهــــم ضبط شده است. یکی از جالبترین و سیاسی ترین نوارهای ضبط شده صدای نلسون ماندلا هنگام ایراد دفاعیه خود در پرتوریا در بیستم آوریل 1964 است، وی در آن زمان به تحریک مردم و راه اندازی انقلاب سیاسی متهم شده بود.


شایان ذکر است که استفاده آزادانه از کتابخانه مشروط به تهیه بلیط مطالعه است.


Address: British Library, 96 Euston Road,
London, NW1 2DB
Tel: +44 (0)20 7412 7677کتابخانه دانشگاه لندن


کتابخانه دانشگاه لندن یکی از کتابخانه های مهم دانشگاهی در بریتانیاست و وجود بیش از دو میلیون عنوان کتاب در موضوعات علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی در آن به این معنی است که این کتابخانه بی شک ارزش یکبار دیدن را دارد.


کتابخانه ادبیات اقتصادی گلد اسمیت حاوی کتب و مقالات منتشر شده در رشته اقتصاد از قرن پانزده تاکنون است.


Address: Senate House, Malet Street,
London WC1E 7HU
Tel: +44 (0)207 862 8500سایتهای مرتبط
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.