چه‌کسی به بازیکن‌های خارجی الفاظ ۱۸+ یاد می‌دهد؟

لایوهای اینستاگرامی اخیر، جنجال زیاد داشته اما هیچ‌کدامشان به اندازه لایو اینستاگرامی ایسما بازیکن سابق استقلال و گادوین منشا بازیکن سابق پرسپولیس و استقلال دردسر درست نکرد. در این لایو ایسما دانسته یا ندانسته کلمه‌ای رکیک درباره تیم رقیب یعنی پرسپولیس به‌زبان می‌آورد. بالافاصله هواداران پرسپولیس به پیج او و منشا حمله کردند وتلافی کردند. این مشکل، اما مشکل تازه‌ای نیست. روایت‌های عجیبی درباره اتفاقات مثبت ۱۸ در فوتبال‌مان وجود دارد که نشان می‌دهد بعضی از فوتبالیست‌های ایرانی به غلط، کلمات رکیکی به فوتبالیست‌های خارجی یاد می‌دهند که به چنین جنجال‌هایی ختم می‌شود.
 
ماجرای الجاجی گروالحاجی گرو بازیکن سابق استقلال تازه به این باشگاه آمده بود. از قضا، در یکی از روزهای تمرینی خبرنگار ما برای گفتگو با وینفرد شفر راهی محل تمرین شد. در سالن زمین تمرینی وزارت صنایع، حرف‌های رکیکی به گوش خبرنگار ما خورد که عجیب بود. این صداها از اتاق ماساژ و پزشکی به گوش می‌رسید. بعضی از بازیکنان استقلال به گرو الفاظ رکیکی تحت عنوان کلمات خوب و دوستانه یاد می‌دادند که کاملاً منشوری بود و حتی در بازترین رسانه‌ها هم نمی‌توان آن‌ها را نوشت. گرو هم فکر می‌کرد چقدر این کلمات به کارش می‌آید و بنابراین به قشنگی گوش می‌داد و بعد از بازیکنان آن‌ها را تکرار می‌کرد! حالا اینکه او چقدر از این کلمات استفاده کرد را نمی‌دانیم ولی شک نکنید همان روزهای اول برایش دردسر درست کرد.

ماجرای فرانک آتسوفرانکو آتسو بازیکن سابق پرسپولیس در روزهای اول حضورش در این تیم، مطابق همیشه در دورهمی بازیکنان نشسته بود تا کمی فارسی یاد بگیرد. یکی از بازیکنان که قشنگ معلوم بود کلی فکر کرده، به آتسو گفت یک معادلی برای کلمه آدیوس (به اسپانیایی یعنی خداحافظی) در فارسی داریم که شبیه آن است. با این تفاوت که یعنی سلام! آتسوی از همه جا بی‌خبر هم وقتی سرپرست سابق تیم را در تمرین دید آن لفظ منشوری را به عنوان سلام به او گفت تا دردسر بزرگی برایش به راه بیفتد. سرپرست تیم که جا خورده بود، خیلی زود به باشگاه رفت و جریمه‌ای سنگین برای این بازیکن در نظر گرفت. این وسط بازیکنان قهقهه می‌زدند و خلاصه یک سوژه خنده‌دار برایشان جور شده بود.

ماجرای آگوستین گیلائوریآگوستین گیلااوری بازیکن خارجی و اسبق استقلال هم از این کلاس آموزشی مصون نماند. نقل است یکی از بازیکنان معروف استقلال به او دو کلمه منشوری گفت و تأکید داشت وقتی کسی را می‌بیند، آن را بگوید. از قضا مدیرعامل باشگاه چند روز بعد در تمرین حاضر شد و گیلااوری این دو کلمه را به زبان آورد و به مدیر گفت! در آن لحظه انگار آقای مدیر را برق گرفته و خطاب به حاضران گفت این چرا فحش می‌دهد؟! بعد کاشف به عمل آمد که کدام بازیکن ایرانی این کلمات منشوری را به او یاد داده و باشگاه هم مدتی آن بازیکن را از اخراج کرد تا حساب کار دستش بیاید.

ماجرای بازیکنی که […] و […]یکی از لژیونرهای ایران چندی قبل درباره یکی از فوتبالیست‌های ایرانی که همبازی‌اش بود، چیز جالبی تعریف کرد. او گفت: «فلانی تازه به تیم ما آمده بود. از همان روز اول دیدم دارد فارسی یک چیزهایی به بازیکنان خارجی یاد می‌دهد. باورتان نمی‌شود. هفته بعد دیدم در تمرین چند بازیکن هستند که الفاظ رکیک ایرانی به‌هم می‌گویند و می‌خندند!» درباره آن بازیکن معروف که این الفاظ رکیک را به بازیکنان خارجی یاد داده بود، روایت زیاد است. او کلاً عادت داشت به هر تیمی که می‌رفت، برای سوژه، سریع با بازیکنان رفیق می‌شد و تلاش می‌کرد تا یک‌سری الفاظ رکیک به آن‌ها یاد بدهد. او به بازیکنان می‌گفت این‌ها الفاظ خوبی هستند!

ماجرای دنی اولرومدنی اولروم بازیکن اسبق فولاد، تراکتور، ابومسلم و… از جمله بازیکنانی بود که مجبور شد فارسی را یاد بگیرد. یکی از دلایلش این بود که شش فصل در فوتبال ایران بازی کرد ولی یکی دیگر از دلایلش همین الفاظ رکیکی بود که بازیکنان به او یاد می‌دادند. خود اولروم یک بار در مصاحبه‌ای گفت: «به این دلیل فارسی یاد گرفتم که بعضی بازیکنان من را سیاه می‌کردند و فحش یادم می‌دادند! من هم گفتم بهتر است فارسی را خودم یاد بگیرم تا به کسی توهین نکنم.»

فحاشی به مدیر رستوراندرباره یکی از بازیکنان خارجی و اسبق پرسپولیس روایتی شنیدیم که جالب بود. بعضی بازیکنان به او کلمات رکیک یاد داده بودند. در یکی از روزها که تیم به رستورانی دعوت شده بود، بعد از صرف غذا، مسئولان هتل و هواداران دور این بازیکن جمع شدند و او هم برای ابراز احساسات، ناگهان کلمه‌ای به زبان آورد که باعث تعجب آن‌ها شد. مدیر رستوران هم سر وقت یکی از مسئولان پرسپولیس رفت که چرا این بازیکن به ما توهین کرد؟! آنجا بود که مسئول تیم گفت متأسفانه بعضی‌ها به او این الفاظ رکیک را یاد داده‌اند و گفته‌اند اتفاقاً محترمانه است و برای ابراز احساسات است.

ماجرای بلاژیویچدرباره بلاژویچ هم تا دلتان بخواهد از این چیزها شنیده‌ایم. او سرمربی تیم ملی بود و بددهن. بازیکنان قدیمی تعریف می‌کردند که او از همان روزهای اول حضورش در ایران اقدام به یادگیری الفاظ منشوری کرد تا در رختکن و کنار زمین آن را به بازیکنان بگوید، چون اعتقاد داشت می‌تواند از این طریق بازیکنان را به خود بیاورد تا خوب بازی کنند!
+1
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟