اتفاقات (۱۸+) مدارس فوتبال که کسی جرأت ندارد درباره‌اش حرف بزند

تابناک : شب گذشته، وقتی گفت‌وگوی عادل فردوسی‌پور با مسعود شجاعی به پایان رسید، هافبک ایرانی تیم ملی فرصتی از فردوسی‌پور خواست تا مسائلی را مطرح کند. در میان حرف‌های شجاعی نکته‌‌ قابل تأملی وجود داشت. او با اشاره به خبر مسائل غیراخلاقی در برخی مسائل فوتبال از والدین ‌خواست ‌تا در فرستادن کودکانشان به مدارس فوتبال، با تأنی بیشتری اقدام کنند.

به گزارش «تابناک»، تنها چند تن در ایران جرأت کرده‌اند از رخدادهای ‌تکان‌دهنده مدارس فوتبال سخن بگویند و مابقی به ‌رغم قبول وجود چنین اتفاقات فاجعه‌باری، تلاش کرده‌اند زبان به‌ کام بگیرند و به قول خودشان، قبح این مسائل را در فوتبال ایران نشکنند.

از سوی دیگر، فوتبال ایران چنان با حاشیه‌های تأسف‌باری همراه است که ‌گویا کسی حوصله ندارد پا در این راه بگذارد که فجایع روی داده در فوتبال، پایه ایران و مدارس فوتبال را به میان بکشد.

اما همواره ‌این خبر بوده که در فوتبال پایه ایران، اتفاقات تکان‌دهنده‌ای رخ می‌دهد که اگر خبر کوتاهی از اتفاق مشابه آن در اروپا و امریکا منتشر می‌شد‌، وجدان بیدار خبرنگاران صدا و سیما بار‌ها و بار‌ها با گزارش‌های آنچنانی به سراغ آن می‌رفت؛ اما در ایران تنها یک ‌بار نود گزارشی در این خصوص پخش کرد و مقاله دو شماره پیش ماهنامه «دنیای فوتبال» موجب شد تا بار دیگر اخباری در این باره در رسانه‌ها منتشر شود.

در برنامه نود سال گذشته، آیتمی پخش شد که یکی از مربیان می‌گفت به کودکان در مدارس فوتبال آب پرتقال مسموم و بیهوش کننده می‌دهند، بعد که بیهوش شد، اقدام به آزار و اذیت آن‌ها می‌کنند و از صحنه فیلم می‌گیرند و بعد که بازیکن به‌ هوش آمد، به او نشان می‌دهند و می‌گویند، اگر در دادن پول قرارداد‌ها و نقل و انتقالات گوش به ‌فرمانشان نباشند، فیلم تکثیر می‌شود و آبروی نونهال و نوجوان بیچاره برود.

اگر تا پیش از این فوتبال ایران با پدیده‌های چون «کارت به کارت» و «قلیان گیت» و «لکسوس گیت» روبه‌رو بود، این ‌بار رخداد تکان‌دهنده‌تری در میان است؛ آزار و اذیت کودکان در مدارس فوتبال و سوء‌استفاده از آن‌ها که بنا به گفته برخی از مسئولان و درست‌اندرکاران فوتبال پایه بسیار گسترده است.

اگر فکر می‌کنید که این ماجرا تنها در باشگاه‌های گمنام در جریان است هم اشتباه می‌کنید. همین چند سال پیش بود که «ش. ل» از کارکنان یکی از باشگاه‌های بزرگ پایتخت سه کودک را در مدرسه فوتبال این باشگاه مورد تجاوز قرار داد. «ع. م» که اکنون ریاست یکی از کمیته‌های مبارزه با فساد و ناهنجاری فدراسیون فوتبال را بر عهده دارد، در آن زمان مسئول کمیته انضباطی این تیم بود که در آن ماجرا سکوت کرد و کاری نکرد تا جایی که فرد متجاوز هنوز هم در کنار مسئولان بلند‌پایه این باشگاه پرطرفدار دیده می‌شود.

بسیاری بر این باورند که مدارس فوتبال و ‌نبود نظارت بر آن‌ها، باعث چنین اتفاقی می‌شود؛ اما وقتی مسئولان مربوط حتی زیر بار رخ ‌دادن چنین اتفاقی نمی‌روند، چگونه می‌توان امیدوار بود که تلاشی برای برخورد با آن وجود داشته باشد؟

سخنان شب گذشته‌ مسعود شجاعی، نشان از ناامیدی جامعه ورزشی کشور از مسئولان برای پاکسازی این اتفاقات تکان دهنده داشت و او از خانواده‌ها خواست تا فرزندانشان را به مدارس فوتبال نفرستند تا اتفاق ناگواری که تمام زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، برایشان رخ ندهد.

به هر جهت این رخداد تکان دهنده است؛ اما تکان‌دهنده‌تر از آن، برخورد نکردن با فاسدان فوتبال ایران است.

+284
رأی دهید
-2
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
amir-amir - تورنتو - كانادا
این بى ناموس ها چه کسانى هستند چرا اسامى شان منتشر نمى شود که مردم بدانند
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 02:05
razmandeh - استکهلم - سوئد
ایران شده افغانستان !!!!! مهدی بیا مهدی بیا !!!! البته مواظب باش زمان اومدنت را اعلام نکنی‌ که آخوندا سرت را برای ۱۴۰۰ سال دیگه زیر آب می‌کنند !!!
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 03:29
ofogh919 - تهران - ایران
مسعود جان خدا بهت صبر بده .به قول معروف پدر تجربه بسوزه.
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 05:43
گلسان - تهران - ایران
مگه میشه؟
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 06:01
baranesard - بروکسل - بلژیک
. Vahidکلاسکو=این همون جنگلی بودکه به شما گفتم .که بهت فشار امد. دوسث عزیز ازkanad تورنتو=ایران پر از این مساعله.پر-خیلی هم زیاد که جانمیشه همشون نشون داد.
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 10:38
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
به هر جهت این رخداد تکان دهنده است؛ اما تکان‌دهنده‌تر از آن، برخورد نکردن با فاسدان فوتبال ایران است. خب دوست عزیزم آخه همشون سرتاپا یه کرباسند چه توقغی دارید
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 11:05
biparva-jan - تهران - ایران
از فوتبال و فوتبالیست کلا بدم میاد.
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 12:28
Rezanl - امستردام - هلند
۱۸+ ?!!
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 12:58
داماهی - بندرعباس - ایران
اینها همش از محسنات جکومت نعلین وعمامه است سرتا پا فساد.
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 14:49
عقاب سرخ - پرسپولیس - پرشیا
از اول این انقلاب کوفتی و نحس روی همه گند‌ها را سرپوش گذاشتن تا مبادا انقلاب اسلامی بد نام بشه و هی‌ گند روی گند. در ضمن آخوندها خودشون از مشتریان پروپا قرص اینجور کثافت بازی‌ها هستن . آخوند تا جوون هست دنبال بچه‌ها و جوون‌تر‌هاست وقتی‌ پیر و خرفت شدن باز دنبال یه نفر می‌گردن تا اونارو نوازش بده , یعنی دو سره کار می‌کنن گاهی طلب می‌کنن بعدش طلب‌ها را پس میدن ،واسه همین به طلبه معروف هستن
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 14:29
زوربا - اصفهان - ایران
قابل توجه rezmandeh,حرفهای نژاد پرستانه میزنی.وضعیت افغانستان از خیلی جهات از کشور ما بهتر شده.فساد درتمام ارکان کشور ما بیداد میکند.به مهدی هم دلخوش نباش,خودمان باید سرنوشتمان را عوض کنیم,تو که اونجا راحتی ,نه.!!!
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 15:44
New Idea - لندن - انگلستان
+۱۸ چرا؟بذارید همه متوجه خطراتش باشن..بالای ۱۸ که این مشکلات رو نداره،پس زیر ۱۸ ‌ست که باید بدونه و مواظب باشه.سالهاست گرفتار همین ملاحظات بیخودیم تو ایران...تا کی‌ سرپوش گذاشتن روی این چیزا،به بهونهٔ قبح یا مناسب نبودن!!!؟خوبه که برن و اون بلا سرشون بیاد ،یا اینجا بخونن و روشن بشن؟؟
‌پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 20:26
نظر شما چیست؟